HarrachovHistorie

Na místě dnešního Harrachova byla v 17. století založena ves Dörfl, která byla v 18. století přejmenována podle majitelů místního panství na Harrachov. Obživou místních obyvatel byla tehdy tradiční sklářská výroba, která v okolí Harrachova existuje od 14. století. Dnešní harrachovská sklárna Novosad byla založena již v roce 1712 a je druhou nejstarší sklárnou v Česku. Sklárna patřila až do roku 1946 rodu Harrachů, potom ji převzal stát, od kterého ji v roce 1993 odkoupil soukromý majitel. Harrachov v dnešních hranicích vznikl v 50. letech 20. století, kdy k němu byl připojen Nový Svět, Rýžoviště a (před 14. únorem 1959) polské (respektive slezské) Mýtiny. Rýžoviště je pokládáno za jednu z nejstarších krkonošských hornických osad, v 17. století tu byla založena sklárna.

Lyžařské středisko

Zimní sporty se v Harrachově začaly provozovat brzy poté, co hrabě Harrach přivezl do Čech první lyže (v 19. století). V roce 1908 byl založen „Spolek zimních sportů“. První skokanské můstky, které Harrachov tolik proslavily, vznikly v roce 1920. V roce 1923 se v Harrachově konaly první mezinárodní lyžařské závody, kterých se zúčastnili nejlepší lyžaři z mnoha zemí Evropy, i z USA. Od roku 1954 se konají Mezinárodní lyžařské závody již pravidelněji. V roce 1980 byl skokanský a běžecký areál zrekonstruován, přičemž byl postaven nejvyšší lyžařský můstek na světě - mamutí můstek K-185. V 90. letech byla zrekonstruována lanovka na Čertovu horu. Lanovka nabízí 130 čtyřmístných sedaček a projížďku dlouhou 1303 metrů, kterou urazí za 8,7 minut. Z dolní stanice (665 m n.m.) překonává převýšení 357 metrů. Přepravní kapacita je 1800 osob za hodinu. Mezi nejnovější turistické atrakce patří například bobová dráha.

Okolí

Východně od města v dosahu pohodlné vycházky je možno navštívit nejpřitažlivější přírodní zajímavost Harrachova, asi 10m vysoký Mumlavský vodopád. V žulovém řečišti bystrého toku Mumlavy se výše i níže od vodopádu nacházejí obří kotle a hrnce, utvořené dravým tokem řeky.

Umístění Harrachova

V západní části krkonoš přibližně 88 km severozápadně od Hradce Králové a 137 km severovýchodně od Prahy.

Hornické muzeum Harrachov

Hornické muzeum a prohlídková štola nabízí jedinečnou ukázku pracovního náčiní a vybavení, ale třeba také ukázku těženého materiálu ve zdejším ložisku rudy. Jsou zde dochovány těžební stroje z minulého století. Prohlídková štola je vysypána štěrkem, dlouhá cca 450 m s průměrnou teplotou 10 - 12 °C.

Muzeum skla & Ski muzeum

Zajímavá expozice originální výroby skla v nejstarší soukromé sklárně v Čechách. Souběžně s touto expozicí je zde k vidění také přehlídla dobových lyží a lyžařského vybaveni a jeho vývoj v historii. Expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Návštěvníci si mohou prohlédnout ski staré více než sto let, ale i skokanskou výzbroj od padesátých let. Pýchou sbírky je sto dvacet centimetrů vysoký pohár určený pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích, který je starý přes dvacet let.

Muzeum Šindelka

Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. Posledních 60 tisíc šindelů vyrobených v roce 1934 bylo použito na stavbu staré Labské boudy. Lesnická expozice je umístěna v přízemí budovy a seznamuje návštěvníky s celou lesnickou problematikou, od vytěžení lesního porostu přes přiblížení kmenů k cestám a jejich odvoz k dalšímu zpracování až po následnou obnovu lesa a péči o něj. Myslivecká expozice v patře budovy se věnuje myslivosti od historie po současnost: připomíná např. myslivecké tradice, lovnou zvěř, lovecké zbraně a psy, myslivost v umění a běžném životě. Atrakcí je prostor "přezimovací obůrky", kde je kolem krmelce s různými druhy krmení umístěno celkem 14 vycpanin lesních zvířat - jelen, srnec, divočák, liška, zajíc a ptáci. V celé expozici lze napočítat celkem 32 vycpanin. Na několika místech expozice běží nepřetržitě krátké videopořady k jednotlivým tématům.

Sklárna Harrachov

Sklárna Novosad a syn je soukromá, druhá nejstarší sklárna v Čechách. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachovaný tradiční způsob sklářské výroby může shlédnout každý návštěvník v rámci exkurze společně s následnou prohlídkou muzea a pivovaru. Sortiment výroby tvoří luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry.

Pivovar Harrachov

PIVOVAR – RESTAURANT NOVOSAD v Harrachově je součástí nejstarší soukromé sklárny Novosad & Syn v Čechách (založeno před rokem 1712). Typicky pivovarská restaurace se stylovou atmosférou je atraktivní především pro vlastní výrobu piva (vaření přímo před zraky hostů).

Pivní lázně Harrachov

Významnou a atraktivní zajímavostí Harrachova jsou pivní lázně, které jsou součástí Harrachovského pivovaru a sklárny Novosad. Teprve čtvrté na světě a druhé v Česku, přesto svým způsobem unikátní. I tak se dají nazvat v sobotu 21. července 2007 otevřené harrachovské pivní lázně Harrachov.

Harrachovské toulky

Brožura plná nápadů na aktivní využití volného času v Harrachově

http://e.issuu.com/embed.html#19018168/30052945

Wellness & Balneo centrum - místo pro Váš relax...